ESABOR

ETKİLEŞİMLİ SANAL BAKIM ONARIM REHBERİ
ESABOR

ESABOR, Bakım/Onarım sürecinde teknisyenler tarafından yaşanan zorlukların giderilmesini sağlamak ve bakım/onarım sürecini kolaylaştırmak, denetlemek ve değerlendirmek maksadıyla üretilmiş, “artırılmış gerçeklik” yöntemlerine dayalı bir sistem çözümüdür.

Sistem, başa takılan bir görüntüleme sistemi ya da tablet yardımı ile Bakım/Onarım personelinin baş hareketlerine bağlı olarak, bakım/onarımı yapılan cihaz üzerinde yaratılan 3boyutlu modeller ve menülerle desteklenmiş bir yardımcıdır.

ESABOR, yeni başlayan/tekrar eğitimi alan bakım/onarım personelinin eğitiminde kullanılabilecek bir eğitim aracı olmanın yanı sıra bakım/onarım sırasında işlemleri kolaylaştırmayı sağlayan bir üründür. Kullanım sırasında video kaydı alınarak süreç sonunda yapılan çalışmanın değerlendirmesini yapmak da mümkündür.

ESABOR’da kullanılan görüntüleme sistemi, kullanıcının tercihleri doğrultusunda temin edilebilir. Görüntü işleme açısından herhangi bir engeli bulunmayan her bir bakım prosedürü sisteme ders olarak eklenebilir.

Sistemde görüntü üzerinde, seçilen bakım/onarım süreci ile ilgili basamaklar ve her bir basamakta yapılacak işlem detayı sesli/yazılı/grafik ile anlatılır. İşlemde kullanılacak olan el aletleri ve yapılacak işlem 3 boyutlu modellerle gösterilir. Sistem çalışma sırasında yaşanabilecek sorunlarla ilgili uyarıları üretir.

Söküm/takım yapılacak cihaz görüntü işleme yöntemleri ile belirlenir ve çerçeve içine alınır. Bu cihaz belirlendikten sonra, kullanıcının başı hareket etse de takip edilir. Takip edilen cihaz görüş alanından çıktığında, bir ok yardımı ile sistem kullanıcıyı cihaza doğru yönlendirir.


ESABOR akıllı üretim yapmak isteyen, işbaşı eğitim planlayan firmaların hizmetine sunulmuş bir üründür ve sağladığı kazanımlar şunlardır:
  • Sistem üzerinde sanal yardımcı menüler yaratılır ve dokümantasyon yükü azaltılır,
  • Çalışma ortamı rahatlar ve dikkat toplamak kolaylaşır,
  • İnsan hataları azalır ve can güvenliği artar,
  • Malzeme kaybı azalır,
  • Zaman tasarrufu sağlar,
  • Gerçek sistem üzerinde eğitim imkanı sağlanır,
  • Çalışma sırasında kayıt alınarak dibrifing ve eğitim amaçlı kullanılabilir,
  • ESABOR ile kullanıcının denetlenmesi ve değerlendirilmesi mümkündür.

DEMO

İLETİŞİM

SİMTEK
Simülasyon ve Bilişim Teknolojileri

Eğitim Mühendislik Danışmanlık Ticaret Limited Şirketi Hacettepe Teknokent Safir Bloklar C Blok 906 Ankara

Telefon: +90 (312) 485 62 53
GSM: +90 (555) 460 8041
Fax: +90 (312) 485 62 54

Email: info@sim-tek.com.tr